Paradicsom és paprika palántanevelés az ablakban

Paradicsom és paprika palántanevelés az ablakban

Paradicsom és paprika palántanevelés az ablakban

Ha valaki, én aztán nagy híve vagyok az egyszerű kertészkedésnek. Mindig keresem azokat a megoldásokat, amik környezetbarátok, hely és időtakarékosak és jól gazdálkodnak a fosszilis energiákkal. Mégis azt kell hogy mondjam, hogy a palántanevelésnek igen is megvannak a fontos szabályai, amiket érdemes betartani. És ezeket a feltételeket nehéz teljesíteni megfelelő berendezések nélkül.

Már február elején megjelennek az érdeklődő kertészek, mikor lehet vetni a paradicsomot? Még nem – mondom. Aztán látom hogy február közepén sokan elkezdik nevelgetni az ablakban a palántákat. 🙂 Ettől mindenki koraiságot remél. De ez vissza is üthet, a korán megindított fényhiányos palánta nehezen tűri, ha eltolódik a kiültetés.

Hazánkban egyre szélsőségesebbé válik az időjárás nehéz megmondani ki jár jól. Lehet hogy már áprilisban ki lehet majd ültetni a paradicsomokat, de az is lehet hogy csak május közepén, mert megjön a szokásos május eleji fagy. Egy biztos a paradicsom és paprika magas fény- és hőigénnyel rendelkező növényfaj, és ezt teljesíteni egy belső ablakpárkányon nem lehet.

Ahhoz hogy a növényünk jól érezze magát a következő tényezőknek kell rendelkezésre állnia: egészséges szaporítóanyag, tápanyag a talajban, hő (talaj- és léghőmérséklet!) , víz, és FÉNY! Az első négy tényezővel nincs is gond az ablakban, de a megvilágítottsággal igen. A lakásaink ablakain sajnos maximum 3-4 órában süt be a nap, és legyünk őszinték a magyar februárok nem a napsütésről híresek, így még kevesebb megvilágítással kell számolnunk. Ahhoz hogy a palánta megfelelően fejlődjön 7-8 óra megvilágítás szükséges. Ez egy ablakban biztos nem teljesül és ahogy távolodunk az ablaktól ez még inkább igaz. Mi lesz ennek az eredménye? Megnyúlt, vékony szárú, fakó színű, ferde növésű palánta. Jó, jó, de kinövi – mondják nekem. Persze kinőheti, ha nem jár úgy, hogy idő előtt elszárad, mert nem tudja a vékony, megnyúlt száron a vizet szállítani a növény. Ha megmarad, akkor az erőtlen palántából erőtlen növény fejlődik. Lemarad, beteges lesz és amit nyertünk, azt el is veszítjük.

Akkor hogyan csináljuk? Vásároljunk. Április közepétől a helyi piacokon mindenhol kaphatóak palánták.

Még a fűtött és megvilágított helyeken is most kezdik elvetni a magokat. Speciális fényszobákban, magas páratartalom mellett, gyors csirázás, erőteljes növekedés várható. A szikleveles palántákat március közepén széttűzdelik fűtött növényházba, ahol már mesterséges megvilágítást nem igényelnek, de fűtést igen. Aztán árusítás/kiültetés előtt 8-10 nappal elkezdik edzeni őket. Csökkentik a párát és az öntözést, szoktatják a külső hőmérséklethez, körülményekhez.

Aztán van számomra egy még szimpatikusabb megoldás, amit biogazdaságokban csinálnak. Fóliaházba, melegágyakba vetik el a magokat, ahol a bomló szerves anyagok biztosítják a hőt. A hőt többszörös fóliavédelemmel tartják bent, folyamatosan nyitják és takarják a palántákat a fénytől, hőtől, napszakasztól függően. Ez egy igazi óvó munka. Minden egyes nap figyelni kell a meteorológiai előrejelzéseket, de az eredmény magáért beszél. Korai palánta fenntartható energiák igénybevételével. Az eredmény közel hasonló lesz, mint a fűtött, ipari méretű termesztésű palántáknál.

Mire figyeljünk a vásárlásnál? Keressük a zömök, vastag szárú palántát. Legyen szép zöld és egészséges levelű, legyen minél nagyobb pohárban, és a gyökerek szőjék át a poharat. Ne nagyot keressünk, hanem dús lombozatút. Nem kell elkapkodni a vásárlást. A paradicsom, paprika és padlizsán palánta május elején, a tavaszi fagyok elmúltával ültethetőek ki biztonsággal a szabadföldbe, tehát még bőven ráérünk a vásárlással.

Viszont a korai hidegtűrő magokat elkezdhetjük vetni a szabadföldbe. Irány ki a kertbe és indulhat a spenót, hagyma, sárgarépa, petrezselyem, hónapos retek, fejes saláta vetése. Aki Gertrud Franck módszerével dolgozik, az kezdheti a spenótvetést sorjelzőnek. Jó időt ígérnek. Reménykedjünk, hogy nem járunk úgy, mint tavaly, amikor mindent újra kellett vetnünk március 20-a után. Most már a szabadföldi kertészkedésnek van itt az ideje, nem az ablakos termesztésnek. Irány a kert!

Hozzászólás hozzáadása

Az e-mail címe nem jelenik meg. A kötelező mezők megjelennek*